Drodzy Czytelnicy!
Witam Państwa serdecznie w wakacyjnym wydaniu „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Temat numeru tym razem jest poświęcony kolorowi i jego wizualizacji w ceramice. Bastian Wagner na podstawie przypadku klinicznego pokazuje, w jaki sposób można uzyskać efekt najbardziej przypominający naturalne uzębienie.
W dziale „Technika dentystyczna” odnajdą Państwo artykuły z zakresu implantoprotetyki. Tech. dent. Halina Perdjon opisuje zastosowanie metody dr. Paulo Malo all-on-4 u pacjentów z bezzębiem – zachęcam do zapoznania się z fotorelacją.
Z zakresu techniki ortodontycznej polecam artykuł na temat zastosowania śrub ortodontycznych w aparatach zdejmowanych. Jest to pierwsza część pracy, w kolejnej przedstawione zostaną
aspekty techniczne dotyczące sposobu osadzania ich w akrylowej podstawie aparatu.
Dużymi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy. DGA 2016 odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Techników dentystycznych, lekarzy stomatologów oraz higienistki i asystentki dentystyczne serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch dniach wykładów i warsztatów. Szczegóły na kongres-dga.elamed.pl.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Artykuł opisuje rolę implantoprotetyki w tworzeniu protez dla pacjentów z bezzębiem. Jedną z najnowszych metod jest all-on-4, stworzona przez dr. Paulo Malo.
Przegląd ochraniaczy szczęk, które tworzone są przy pomocy programu Pressing Dental.
Uzupełnienia jednolicie ceramiczne ze względu na dobre walory estetyczne, trwałość koloru oraz biozgodność zyskują coraz większą popularność. Jednak kliniczna trwałość tego typu protez stałych zależy nie tylko od dokładności ich wykonania oraz zastosowanego cementu adhezyjnego, lecz również od właściwego sposobu przygotowania dozębowej powierzchni uzupełnienia.
Artykuł opisuje wykonawstwo mostu frezowanego u 64-letniej pacjentki.
Laserowa obróbka addytywna bardzo dobrze wpisuje się w proces komputerowego projektowania uzupełnień z użyciem technik CAD/CAM. Możemy wyróżnić kilka metod projektowania, jednak najważniejsza wydaje się metoda SLS(M)/DML.
Modele ortodontyczne stanowią w świetle prawa oraz w codziennej praktyce lekarskiej niezbędny element podstawowej dokumentacji medycznej. Bezdyskusyjna jest ich rola w diagnostyce i terapii. Nie sposób też wyobrazić sobie badań naukowych oraz publikacji niepopartych modelami diagnostycznymi, śródleczniczymi i ostatecznie końcowymi. Modele ortodontyczne są tradycyjnie gipsowe.
W pierwszej części pracy zaprezentowano rys historyczny, opisano rodzaje, budowę i możliwe zastosowanie podstawowych rodzajów śrub wykorzystywanych w zdejmowanych aparatach ortodontycznych. W części drugiej zaprezentowane zostaną aspekty techniczne dotyczące sposobu osadzania ich w akrylowej podstawie aparatu.
Szelak to materiał, który od wieków towarzyszy człowiekowi. W dzisiejszych czasach, kiedy wszędzie jest pełno tworzyw sztucznych, ciągle znajduje on stałe miejsce w pracowni techniki dentystycznej jako produkt naturalny bioobojętny i niealergiczny. Celami tego artykułu są przedstawienie czytelnikowi informacji na temat szelaku, właściwości łyżek indywidualnych wykonanych z tego materiału oraz krótkie przypomnienie, jak wykonać łyżkę w tej technologii.
Czy Kongres FDI jest również dla techników dentystycznych? Oczywiście! Dowodów należy szukać w programie edukacyjnym. Udział w największym wydarzeniu w historii polskiej stomatologii potwierdziło już kilka tysięcy uczestników z prawie 100 krajów, a także ponad 250 wystawców!